Current Year:
2015-16
Previous Years:
2014-15
2013-14
2012-13
Berkeley RTG Geometry & Topology seminar
Fall 2014 - Spring 2015
Location and time
Introductory talk: Wednesdays 2-3pm in 740 Evans
Research talk: Wednesdays 4-5pm in 3 Evans (Note that the first meeting will be in 732 Evans. We will be back in 3 Evan after the first week.)
E-mail list
Subscribe
or manage subscription
Organizers
Kenji Kozai
Kathryn Mann
Titles and abstracts
Spring 2015
Date
Speaker
Title (click for abstract)
1/28
CANCELLED
CANCELLED
2/4
Carlos Simpson (Universite de Nice)
Moduli spaces of local systems
(2-3pm)
Constructing harmonic maps from a Riemann surface to a two dimensional building
(4-5pm)
2/11
Vaughan Jones (UC Berkeley)
Introduction to planar algebras
(2-3pm)
Some unitary representations of Thompson's groups F and T
(4-5pm)
2/18
Gabriel C. Drummond-Cole (IBS)
String topology and Riemann surfaces
(2-3pm)
Chain level string topology
(4-5pm)
2/25
Akhil Mathew (UC Berkeley)
Mackey functors and equivariant stable homotopy theory
(2-3pm)
Derived induction and restriction theory
(4-5pm)
3/4
Matthew Durham (Michigan)
An introduction to the coarse geometry of the Teichmuller metric
(2-3pm)
Elliptic actions on Teichmuller space
(4-5pm)
3/18
Joel Hass (UC Davis)
Special time: 1-2pm and 3-4pm in 740 Evans
Finite type invariants
(1-2pm)
Invariants of random knots
(3-4pm)
4/1
Erica Flapan (Pomona)
Topological symmetry groups
(4-5pm)
4/8
Matthew Stover (Temple)
SL(2,C) character varities
(2-3pm)
Azumaya algebras and hyperbolic 3-manifolds
(4-5pm)
4/22
Jennifer Wilson (Stanford)
Representation stability in topology and geometry
(2-3pm)
Representation stability and classical Weyl groups
(4-5pm)
4/29
Steven Frankel (Yale)
Flows, product structures, and closing lemmas
(2-3pm)
Periodic orbits for quasigeodesic flows
(4-5pm)
5/6
Indira Chatterji (Universite de Nice)
CAT(0) cube complexes and bounded cohomology
(2-3pm)
The median class for groups acting on CAT(0) cube complexes
(4-5pm)
Fall 2014
Date
Speaker
Title (click for abstract)
9/3
Kathryn Mann (UC Berkeley)
Flat bundles, groups acting on the circle, and the Milnor-Wood inequality
(2-3pm)
Spaces of surface group representations
(4-5pm)
9/5
Shelly Harvey (Rice)
Special day/time: Friday 2-3pm in 740 Evans
The Geometry of Knot Concordance Spaces
9/17
Jean Gutt (UC Berkeley)
Definition of S
1
-equivariant symplectic homology
(2-3pm)
Properties of S
1
-equivariant symplectic homology and applications
(4-5pm)
9/24
Daryl Cooper (UC Santa Barbara)
Conservative subgroup separability and the convex combination theorem
(2-3pm)
Finite volume hyperbolic 3-manifolds contain immersed quasi-Fuchsian surfaces
(4-5pm)
10/1
Akshay Venkatesh (Stanford)
Cohomology of arithmetic groups
(2-3pm)
Cycle complexity on arithmetic manifolds
(4-5pm)
10/8
Alex Wright (Stanford)
The SL(2,R) action on moduli spaces of translation surfaces
(2-3pm)
GL(2,R) orbit closures of translation surfaces
(4-5pm)
10/15
Sam Nariman (Stanford)
Quillen's stability machine
(2-3pm)
Stable homology of of the moduli space of flat manifold bundles
(4-5pm)
10/22
Matthias Goerner (Pixar)
Cusped arithmetic manifolds, regular tessellations and links
(2-3pm)
Regular Tessellation Link Complements
(4-5pm)
10/29
Priyam Patel (Purdue)
A review of separability properties and their connections to low dimensional topology
(2-3pm)
Effective Separability for Hyperbolic Surface and 3-Manifold Groups
(4-5pm)
11/5
Kenichi Yoshida (University of Tokyo)
The minimal volume orientable hyperbolic 3-manifold with 4 cusps
(2-3pm)
Stable presentation length of 3-manifold groups
(4-5pm)
11/12
Henry Segerman (Oklahoma State)
Change in room/time: 1:40-2:30 in 740 Evans and 3:10-4:00 in 9 Evans
Design of 3D printed mathematical art
(1:40-2:30, 740 Evans)
Pachner moves and crushing normal surfaces
(3:10-4:00, 9 Evans)
11/19
Samuel Taylor (Yale)
Geometry of Out(F): Outer space and the free factor complex
(2-3pm)
Hyperbolic extensions of free groups
(4-5pm)
12/3
Bena Tshishiku (Chicago)
Locally symmetric manifolds and Pontryagin classes
(2-3pm)
Point-pushing and Nielsen realization
(4-5pm)
12/10
Sara Maloni (Brown)
Geometries and polyhedra inscribed in quadrics
(2-3pm)
Polyhedra inscribed in quadrics, AdS and HP geometries
(4-5pm)
Last modified 21 May 2024.