|
7.3 |
2015 |
Naanum Rowdydhaan |
Vignesh Shivan, W, C, M |
|
7.3 |
2014 |
D |
Before I Disappear |
Shawn Christensen, W, C, M |
|
7.3 |
2014 |
CD |
The Road Within |
Gren Wells, W, C, M, M |
|
7.3 |
2014 |
CCrD |
Trailer Park Boys: Don't Legalize It |
Mike Clattenburg, W, W, C |
|
7.3 |
2012 |
DR |
Architecture 101 |
Yong-Joo Lee, W, C, M «Geon-chook-hak-gae-ron» |
|
7.3 |
2012 |
Ee Adutha Kaalath |
Arun Kumar, W, C, M |
|
7.3 |
2010 |
DR |
Good Night Good Morning |
Sudhish Kamath, W, W, C |
|
7.3 |
2010 |
CFan |
Skeletons |
Nick Whitfield, W, C, M |
|
7.3 |
2009 |
D |
Rapt |
Lucas Belvaux, W, C, M |
|
7.3 |
2008 |
BD |
Skin |
Anthony Fabian, W, W, ++, C, C, C, M |
|
7.3 |
2007 |
D |
Blind Mountain |
Yang Li, W, C «Mang shan» |
|
7.3 |
2006 |
DR |
Eternal Summer |
Leste Chen, W, W, C, M «Sheng xia guang nian» |
|
7.3 |
2005 |
CR |
Love, Ludlow |
Adrienne Weiss, W, C, M, M |
|
7.3 |
2005 |
CD |
The Blossoming of Maximo Oliveros |
Auraeus Solito, W, C, M «Ang pagdadalaga ni Maximo Oliveros» |
|
7.3 |
2005 |
CCrDH |
The President's Last Bang |
Sang-soo Im, W, C, M «Geuddae geusaramdeul» |
|
7.3 |
2004 |
CDSp |
Avellaneda's Moon |
Juan José Campanella, W, W, ++, C, M «Luna de Avellaneda» |
|
7.3 |
2001 |
C |
Killer Bud |
Karl T. Hirsch, W, W, C, M |
|
7.3 |
2001 |
MlD |
Tosca |
Benoît Jacquot, W, W, ++, C |
|
7.3 |
1999 |
C |
A Wake in Providence |
Rosario Roveto Jr., W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1999 |
CDHR |
Propaganda |
Sinan Çetin, W, W, C, M |
|
7.3 |
1999 |
CD |
Undercover Angel |
Bryan Michael Stoller, W, C, M |
|
7.3 |
1998 |
TCr |
Random Encounter |
Douglas Jackson, W, C, M |
|
7.3 |
1998 |
C |
With Friends Like These... |
Philip Frank Messina, W, C, M |
|
7.3 |
1995 |
CDHR |
Stonewall |
Nigel Finch, W, W, C, M |
|
7.3 |
1993 |
DR |
Germinal |
Claude Berri, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1993 |
CD |
Yankee Zulu |
Gray Hofmeyr, W, W, ++, C, M, M |
|
7.3 |
1990 |
DHoRT |
Lisa |
Gary Sherman, W, W, C, M |
|
7.3 |
1990 |
CHoMl |
Rockula |
Luca Bercovici, W, W, ++, C, M, M |
|
7.3 |
1989 |
ARSfC |
Ji dong ji xia |
Clarence Fok Yiu-leung, W, W, C |
|
7.3 |
1986 |
A |
Above the Law |
Corey Yuen, W, W, C, M «Zhi fa xian feng» |
|
7.3 |
1986 |
CA |
Peking Opera Blues |
Hark Tsui, W, C, M «Do ma daan» |
|
7.3 |
1982 |
CHo |
Wacko |
Greydon Clark, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1979 |
We |
Eagle's Wing |
Anthony Harvey, W, W, C, M |
|
7.3 |
1979 |
AC |
Magnificent Butcher |
Sammo Hung Kam-Bo, Woo-ping Yuen, W, W, C, M «Lin Shi Rong» |
|
7.3 |
1979 |
C |
Real Life |
Albert Brooks, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1977 |
AD |
Executioners from Shaolin |
Chia-Liang Liu, W, C, M «Hong Xi Guan» |
|
7.3 |
1975 |
D |
The Promised Land |
Andrzej Wajda, W, W, C, C, C, M «Ziemia obiecana» |
|
7.3 |
1975 |
C |
White Collar Blues |
Luciano Salce, W, W, ++, C, M, M, M «Fantozzi» |
|
7.3 |
1973 |
SfT |
The Last Days of Man on Earth |
Robert Fuest, W, W, C, M, M «The Final Programme» |
|
7.3 |
1973 |
ADCr |
The Spook Who Sat by the Door |
Ivan Dixon, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1972 |
DHoT |
You'll Like My Mother |
Lamont Johnson, W, W, C, C, M |
|
7.3 |
1971 |
CrTHo |
The Night Visitor |
Laslo Benedek, W, W, C, M |
|
7.3 |
1970 |
CrD |
Borsalino |
Jacques Deray, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1966 |
DRW |
Red Angel |
Yasuzô Masumura, W, W, C, M «Akai tenshi» |
|
7.3 |
1966 |
AdWe |
The Night of the Grizzly |
Joseph Pevney, W, C, C, M |
|
7.3 |
1965 |
AD |
Sword of the Beast |
Hideo Gosha, W, W, C, M «Kedamono no ken» |
|
7.3 |
1963 |
CrDR |
Any Number Can Win |
Henri Verneuil, W, W, ++, C, M «Mélodie en sous-sol» |
|
7.3 |
1953 |
BDHR |
Young Bess |
George Sidney, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1951 |
We |
Little Big Horn |
Charles Marquis Warren, W, W, C, M |
|
7.3 |
1949 |
BDRSp |
The Stratton Story |
Sam Wood, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1937 |
D |
Madame X |
Sam Wood, ++, W, W, C, M |
|
7.3 |
1936 |
CMlF |
Captain January |
David Butler, W, W, ++, C, M |
|
7.3 |
1932 |
DW |
Wooden Crosses |
Raymond Bernard, W, W, ++, C, C «Les croix de bois» |
|
7.3 |
1926 |
C |
Battling Butler |
Buster Keaton, W, W, ++, C, C, M |
|
7.3 |
1924 |
DR |
Michael |
Carl Theodor Dreyer, W, W, ++, C, C, M «Mikaël» |
|
7.3 |
1922 |
D |
Der brennende Acker |
F.W. Murnau, W, W, ++, C, C, M |
|
7.2 |
2013 |
DT |
Bethlehem |
Yuval Adler, W, W, C, M |
|
7.2 |
2012 |
D |
Back to 1942 |
Xiaogang Feng, W, C, M «Yi jiu si er» |
|
7.2 |
2012 |
DT |
Poklosie |
Wladyslaw Pasikowski, W, C |
|
7.2 |
2012 |
D |
The Falls |
Jon Garcia, W, C, M, M |
|
7.2 |
2009 |
D |
A Boy Called Dad |
Brian Percival, W, C, M, M |
|
7.2 |
2007 |
DFFan |
Christmas Story |
Juha Wuolijoki, W, W, ++, C, M «Joulutarina» |
|
7.2 |
2007 |
AD |
Fighter |
Natasha Arthy, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
2007 |
D |
Kings |
Tom Collins, W, W, C, M |
|
7.2 |
2006 |
CrDT |
Angosto |
Jorge Sánchez-Cabezudo, W, C, M «La noche de los girasoles» |
|
7.2 |
2005 |
DR |
April Snow |
Jin-ho Hur, W, W, ++, C, M «Oechul» |
|
7.2 |
2005 |
F |
Come Away Home |
Doug McKeon, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
2004 |
Aitraaz |
Abbas Alibhai Burmawalla, Mastan Alibhai Burmawalla, W, ++, C, M, M, M |
|
7.2 |
2004 |
D |
Red Dust |
Tom Hooper, W, W, C, M |
|
7.2 |
2002 |
CD |
The Flats |
Kelly Requa, Tyler Requa, W, W, C, M |
|
7.2 |
2001 |
CRD |
Possible Loves |
Sandra Werneck, W, W, C, M «Amores Possíveis» |
|
7.2 |
2000 |
DHW |
La commune (Paris, 1871) |
Peter Watkins, W, W, C |
|
7.2 |
2000 |
CCrFanTA |
Monday |
Hiroyuki Tanaka, W, C, M |
|
7.2 |
1999 |
DFanHoMT |
Sôseiji |
Shin'ya Tsukamoto, W, W, C, M |
|
7.2 |
1998 |
D |
Praise |
John Curran, W, C, M, M, M |
|
7.2 |
1997 |
DW |
The Island on Bird Street |
Søren Kragh-Jacobsen, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1995 |
CrD |
The Deathmaker |
Romuald Karmakar, W, W, C «Der Totmacher» |
|
7.2 |
1994 |
CrCD |
Jimmy Hollywood |
Barry Levinson, W, C, M |
|
7.2 |
1988 |
DF |
On Our Own |
Lyman Dayton, W, ++, C, M, M |
|
7.2 |
1985 |
BDH |
Colonel Redl |
István Szabó, W, W, ++, C, M «Oberst Redl» |
|
7.2 |
1984 |
CD |
The Wild Life |
Art Linson, W, C, M, M |
|
7.2 |
1980 |
DMc |
Rude Boy |
Jack Hazan, David Mingay, W, W, C, M, M |
|
7.2 |
1980 |
CDSp |
The Club |
Bruce Beresford, W, C, M |
|
7.2 |
1976 |
C |
Drive-In |
Rod Amateau, W, C |
|
7.2 |
1975 |
CrD |
The Lost Honor of Katharina Blum |
Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta, W, W, ++, C, M «Die verlorene Ehre der Katharina Blum» |
|
7.2 |
1972 |
FMFan |
The Amazing Mr. Blunden |
Lionel Jeffries, W, W, C, M |
|
7.2 |
1971 |
CrD |
Just Before Nightfall |
Claude Chabrol, W, W, C, M «Juste avant la nuit» |
|
7.2 |
1970 |
DA |
...tick... tick... tick... |
Ralph Nelson, W, C, M |
|
7.2 |
1970 |
DHoMT |
An Evening of Edgar Allan Poe |
Kenneth Johnson, W, W, ++, M |
|
7.2 |
1969 |
D |
Pigpen |
Pier Paolo Pasolini, W, C, C, C, M «Porcile» |
|
7.2 |
1960 |
DW |
Conspiracy of Hearts |
Ralph Thomas, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1960 |
CrDRT |
The Big Risk |
Claude Sautet, W, W, ++, C, M «Classe tous risques» |
|
7.2 |
1959 |
AAd |
Tarzan's Greatest Adventure |
John Guillermin, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1959 |
FanHoM |
The Black Pit of Dr. M |
Fernando Méndez, W, C, M «Misterios de ultratumba» |
|
7.2 |
1958 |
DHRW |
A Tale of Two Cities |
Ralph Thomas, W, W, C, M |
|
7.2 |
1958 |
C |
Rock-a-Bye Baby |
Frank Tashlin, W, W, C, M |
|
7.2 |
1953 |
CFMlR |
By the Light of the Silvery Moon |
David Butler, W, W, ++, C |
|
7.2 |
1953 |
DF |
White Mane |
Albert Lamorisse, W, W, ++, C, M «Crin blanc: Le cheval sauvage» |
|
7.2 |
1952 |
DRW |
Breaking the Sound Barrier |
David Lean, W, C, M «The Sound Barrier» |
|
7.2 |
1951 |
BDR |
I'd Climb the Highest Mountain |
Henry King, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1950 |
CrDR |
Story of a Love Affair |
Michelangelo Antonioni, W, ++, C, M «Cronaca di un amore» |
|
7.2 |
1949 |
MlR |
That Midnight Kiss |
Norman Taurog, W, W, C, M, M |
|
7.2 |
1948 |
CMlR |
The Emperor Waltz |
Billy Wilder, W, W, C, M |
|
7.2 |
1948 |
D |
Yoru no onnatachi |
Kenji Mizoguchi, W, W, C, M |
|
7.2 |
1946 |
We |
Bad Bascomb |
S. Sylvan Simon, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1946 |
DF |
Smoky |
Louis King, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1945 |
CD |
Roughly Speaking |
Michael Curtiz, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1944 |
D |
An American Romance |
King Vidor, W, W, ++, C, M, M |
|
7.2 |
1936 |
CMRT |
The Princess Comes Across |
William K. Howard, W, W, ++, C, M |
|
7.2 |
1928 |
CrD |
Lights of New York |
Bryan Foy, W, W, C |
|
7.2 |
1925 |
CWe |
Go West |
Buster Keaton, W, W, ++, C, C, M |
|
7.2 |
1925 |
DC |
Little Annie Rooney |
William Beaudine, W, W, ++, C, C, M, M |
|
7.2 |
1922 |
DR |
Down to the Sea in Ships |
Elmer Clifton, W, C, C, M |
|
7.2 |
1921 |
D |
The Conquering Power |
Rex Ingram, W, W, C |