Current Year:
2017-18

Previous Years:
2016-17
2015-16
2014-15
2013-14
2012-13

Berkeley RTG Geometry & Topology seminar
Fall 2014 - Spring 2015


Location and time
Introductory talk: Wednesdays 2-3pm in 740 Evans
Research talk: Wednesdays 4-5pm in 3 Evans (Note that the first meeting will be in 732 Evans. We will be back in 3 Evan after the first week.)
E-mail list
Subscribe or manage subscription
Organizers
Kenji Kozai
Kathryn Mann

Titles and abstracts

Spring 2015

Date Speaker Title (click for abstract)
1/28 CANCELLED CANCELLED
2/4 Carlos Simpson (Universite de Nice) Moduli spaces of local systems (2-3pm)
Constructing harmonic maps from a Riemann surface to a two dimensional building (4-5pm)
2/11 Vaughan Jones (UC Berkeley) Introduction to planar algebras (2-3pm)
Some unitary representations of Thompson's groups F and T (4-5pm)
2/18 Gabriel C. Drummond-Cole (IBS) String topology and Riemann surfaces (2-3pm)
Chain level string topology (4-5pm)
2/25 Akhil Mathew (UC Berkeley) Mackey functors and equivariant stable homotopy theory (2-3pm)
Derived induction and restriction theory (4-5pm)
3/4 Matthew Durham (Michigan) An introduction to the coarse geometry of the Teichmuller metric (2-3pm)
Elliptic actions on Teichmuller space (4-5pm)
3/18 Joel Hass (UC Davis) Special time: 1-2pm and 3-4pm in 740 Evans
Finite type invariants (1-2pm)
Invariants of random knots (3-4pm)
4/1 Erica Flapan (Pomona) Topological symmetry groups (4-5pm)
4/8 Matthew Stover (Temple) SL(2,C) character varities (2-3pm)
Azumaya algebras and hyperbolic 3-manifolds (4-5pm)
4/22 Jennifer Wilson (Stanford) Representation stability in topology and geometry (2-3pm)
Representation stability and classical Weyl groups (4-5pm)
4/29 Steven Frankel (Yale) Flows, product structures, and closing lemmas (2-3pm)
Periodic orbits for quasigeodesic flows (4-5pm)
5/6 Indira Chatterji (Universite de Nice) CAT(0) cube complexes and bounded cohomology (2-3pm)
The median class for groups acting on CAT(0) cube complexes (4-5pm)

Fall 2014

Date Speaker Title (click for abstract)
9/3 Kathryn Mann (UC Berkeley) Flat bundles, groups acting on the circle, and the Milnor-Wood inequality (2-3pm)
Spaces of surface group representations (4-5pm)
9/5 Shelly Harvey (Rice) Special day/time: Friday 2-3pm in 740 Evans
The Geometry of Knot Concordance Spaces
9/17 Jean Gutt (UC Berkeley) Definition of S1-equivariant symplectic homology (2-3pm)
Properties of S1-equivariant symplectic homology and applications (4-5pm)
9/24 Daryl Cooper (UC Santa Barbara) Conservative subgroup separability and the convex combination theorem (2-3pm)
Finite volume hyperbolic 3-manifolds contain immersed quasi-Fuchsian surfaces (4-5pm)
10/1 Akshay Venkatesh (Stanford) Cohomology of arithmetic groups (2-3pm)
Cycle complexity on arithmetic manifolds (4-5pm)
10/8 Alex Wright (Stanford) The SL(2,R) action on moduli spaces of translation surfaces (2-3pm)
GL(2,R) orbit closures of translation surfaces (4-5pm)
10/15 Sam Nariman (Stanford) Quillen's stability machine (2-3pm)
Stable homology of of the moduli space of flat manifold bundles (4-5pm)
10/22 Matthias Goerner (Pixar) Cusped arithmetic manifolds, regular tessellations and links (2-3pm)
Regular Tessellation Link Complements (4-5pm)
10/29 Priyam Patel (Purdue) A review of separability properties and their connections to low dimensional topology (2-3pm)
Effective Separability for Hyperbolic Surface and 3-Manifold Groups (4-5pm)
11/5 Kenichi Yoshida (University of Tokyo) The minimal volume orientable hyperbolic 3-manifold with 4 cusps (2-3pm)
Stable presentation length of 3-manifold groups (4-5pm)
11/12 Henry Segerman (Oklahoma State) Change in room/time: 1:40-2:30 in 740 Evans and 3:10-4:00 in 9 Evans
Design of 3D printed mathematical art (1:40-2:30, 740 Evans)
Pachner moves and crushing normal surfaces (3:10-4:00, 9 Evans)
11/19 Samuel Taylor (Yale) Geometry of Out(F): Outer space and the free factor complex (2-3pm)
Hyperbolic extensions of free groups (4-5pm)
12/3 Bena Tshishiku (Chicago) Locally symmetric manifolds and Pontryagin classes (2-3pm)
Point-pushing and Nielsen realization (4-5pm)
12/10 Sara Maloni (Brown) Geometries and polyhedra inscribed in quadrics (2-3pm)
Polyhedra inscribed in quadrics, AdS and HP geometries (4-5pm)

Last modified 15 July 2015.